מרחב מאפשר

סודות הלסת


כשמישהו מגיע אלי לקליניקה עם כאב גב כרוני (כזה שבא והולך, אבל לאורך זמן תמיד גם חוזר) זה מאד מורכב ולמעשה כמעט בלתי אפשרי לזהות מה המקור של הכאב, מהסיבה הפשוטה שבגוף שלנו (וגם מחוצה לו אבל זה נושא לפוסט אחר), הכל קשור להכל. אומר זאת שוב, הכל קשור להכל. וכשזה מגיע לכאבי גב ולכאבים כרוניים בכלל ברוב המקרים יהיה נכון לומר שמקום הכאב הוא לא מקור הכאב. אומר זאת שוב, מקום הכאב הוא לא מקור הכאב, לא שם נוצרה הבעיה, ולא שם נפתור את הבעיה. כן כמובן שאני מתיחסת למקום הכואב, אבל על מנת לפתור את הבעיה מהמקור נצטרך לעשות כברת דרך שבא נעבוד על הגוף השלם. 

מי שמכיר את ה tensegrity model (מצורף למטה) מבין שאפקט הפרפר שמנפנף בכנפיו בסין באמת ובתמים עשוי לגרום להוריקן באמריקה ובאותה המידה כאב גב יכול להגרם מ"קיצור" בכל מקום בגוף.

אחד המקומות שכולנו נוטים ל"קצר" בלי אפילו לדעת זאת זה במפרק מאד מרכזי שכולנו משתמשים בו כל היום ולפעמים אפילו בלילה.. זהו מפרק הלסת שברגעים של מתח, לחץ אנו נוטים לדחוס ואפילו לנעול..

בואו נעשה ניסוי קטן, ליחצו את הלסת התחתונה אל העליונה ושחררו. עשו זאת מספר פעמים והתחילו להרגיש את ההשפעה של הפעולה הזאת ברחבי הגוף. 

כשאני מתעוררת בלילה עם לסת נעולה ומשחררת אותה אני מרגישה את ההקלה והשחרור בכל הגוף מהכתפיים והצוואר, דרך החזה, הבטן וקערת האגן אל הרגליים. ממש אבל ממש בכל הגוף..

במשך שנים אימנתי את עצמי לחוש את הגוף שלי לעומקו לאורכו ולרוחבו, וגיליתי שלסת נעולה מייצרת מתח בכל הגוף ואם היא נשארת נעולה לאורך זמן המתח הזה הופך לכאב. הכאב יכול לבוא ליידי ביטוי בגב או בראש או בצוואר זה משתנה, אבל מה שבטוח זה שללמוד לשחרר את הלסת משפיע על כל המערכות והרבדים שלנו, פיזי, רגשי, ומנטלי..

אני ממליצה מאד להביא מודעות אל אזור הלסת, חלל הפה, הלשון, הצוואר, להזמין לשם רכות, עזיבה והרפיה. לשחק ולחקור  את תנועת הלסת עצמכם, למשל, באמצעות הסנטר להניע את הלסת קדימה אחורה ולצדדים ואז להשתמש בסטר כ"הגה" ולהניע באמצעותו את הראש, לכוון את הסנטר אל גב הראש, אל כתף אחת ואז אל כתף שניה, אל בית החזה, אל הגרון .. באופן משחקי, בניגוד לאופן משימתי, במטרה לגלות ולהאיר את ההקשרים השונים, את התחושות השונות ואת השרירים והשרירונים התפוסים ובאמצעות הנשימה להרפות אותם. 

דילוג לתוכן